Pokládka koberce může být zábavnou hrou
Při nákupu vždy pamatujte raději na větší přesah, než aby se jej o několik centimetrů nedostávalo. Vyměřujte místnost raději dvakrát po sobě, podle platného úsloví „dvakrát měř a jednou řež“. Nežli se pustíme do práce, je třeba připravit si všechny potřebné pomůcky a nářadí:
- Nůžky, lihový fix, obyčejnou tužku
- Lepidlo na bázi chemoprénu
- Technický odlamovací nůž
- Oboustrannou lepicí pásku
- Suchý zip na podlepení spojovaných částí
- Svinovací metr a dlouhé rovné pravítko
- Dřevěnou nebo kartonovou podložku pro řezání přířezů
Odstranění původní krytiny
Jestliže pokládáte koberec, vždy z místnosti vystěhujte veškerý nábytek. Poté odstraňte ten původní a podlahu pod ním vyluxujte a umyjte vodou se saponátovým přípravkem. Některé podlahy v nově zakoupených bytech nebo domech je třeba před pokládkou nových koberců vyrovnat do roviny pomocí tzv. samonivelační stěrky a penetračního nátěru. V betonových podlahách bývají trhliny, které je třeba vyspárovat stěrkou z betonového potěru. Základem pro pokládku je tedy rovný, čistý, odmaštěný a suchý povrch.
Pokládání nových koberců
Ve velkých místnostech se doporučuje podlepit je na několika místech, aby se netvořily srolované nerovnosti nebo vzduchové bubliny. V malých místnostech o rozměrech do 35 m2 postačí vždy krytinu podlepovat jen na okrajích u stěn oboustrannou lepicí páskou. Výjimkou jsou pochopitelně místnosti, kde se kobercová látka vzájemně spojuje.
Srolovanou roli rozvinujte, roztáhněte, a to tak, že v ideálním případě by měl koberec po roztažení v místnosti přečnívat všechny její okraje alespoň o 10 centimetrů. Poté by se měl nechat rozložený materiál sednout, aby se urovnaly drobné nerovnosti vzniklé při transportu (nejlépe přes noc). Samotnou pokládku začněte v nejhůře přístupném rohu, okraje opatrně tiskněte ke stěně, lihovým fixem na rubu si jej označte a technickým nožem seřezávejte tak, aby přesně kopíroval tvar podél stěny. Systematicky postupujte od jedné stěny k druhé a podle potřeby některé okraje podlepujte oboustrannou lepicí páskou. Na závěr zbývá uříznout sokl, což je pásek ze stejného materiálu široký 5 – 7 cm, který nahradí kobercovou lištu. Sokl vyrobený z původní krytiny totiž vytváří mnohem příjemnější dojem, než lišta, jejíž vzhled celé podlaze pak dominuje.