Štíhlí černí psi jako profesionální hlídači

Původ tohoto plemene je datován do Německa 70. let 19. století. Za jeho vznikem dle dostupných informací stojí Louis Dobermann, který vykonával povolání výběrčího daní. Jelikož to samo o sobě bylo povolání nebezpečné, a navíc při něm bylo potřeba umět si získat respekt, rozhodl se Dobermann pro zajímavé řešení – vyšlechtit plemeno psa, které bude schopno potenciálně nebezpečné bandity potulující se po kraji zastrašit, a svého pána ochránit za všech okolností. Křížením rotvajlera, německého pinče, výmarského ohaře, anglického greyhounda a dost možná přikřížením mnoha dalších vzniklo plemeno, které bylo po svém zakladateli pojmenováno.
cvičení dobrmanů
Do světa se tito psi rozšířili především během 1. světové války, kdy byli vyváženi do Ameriky. Rasu si oblíbili po celém světě nejen civilní občané, ale především ozbrojené složky. Díky tomu se stal dobrman spolu s německým ovčákem jedním z prvních služebních plemen.
Stavba těla je pro dobrmany typická, odlišit je od jiných plemen nebývá vůbec těžké. Mívají tmavou srst s rezavými odznaky na tlapkách a hlavě, a šlachovitou až atletickou postavu.
dobrman v přírodě
Výhodou dobrmanů je čilost, obratnost, inteligence a vytrvalost. Pod slupkou navenek ostrého a agresivního psa se skrývá jemný ušlechtilý společník a milý a přátelský člen rodiny. Výchova štěňat dobrmana by měla být sice důsledná, ale zároveň dostatečně citlivá, aby ve psech neprobouzela nežádoucí agresivitu nebo tvrdohlavost. V případě dodržení tohoto jsou příslušníci této rasy lehce cvičitelní a učí se opravdu rychle.
Velkým pozitivem těchto psů je i jejich zdraví. Jsou odolní vůči chladu, zároveň ale dobře snášejí i teplé podnebí. Nejsou choulostiví k mnoha nemocem, byť jsou jako většina příslušníků velkých plemen psů ohroženi dysplazií kyčelního kloubu. Zmínit dále můžeme i predispozice k dilatační kardiomyopatii.
hlava dobrmana
Dobrmani bývají úzce fixováni na svého majitele a samotu snáší jen velmi těžko. Vzhledem k tomu, že jakožto aktivní a energičtí psi potřebují hodně pohybu, jsou vhodnou rasou k vykonávání řady sportů. Velmi oblíbení jsou při cvičení obrany a jako strážci obydlí.