Boj s plísní v bytě

Útvary plísní, neboli spory
Spory jsou vlastně pigmenty tvořící obsah podhoubí, které vytvářejí ornamenty na stěnách bytů. Uvolňují se do ovzduší a postačí jím k tomu i malý vánek vzduchu. Jejich lehkost jim umožňuje přelétat vzduchem napříč místnostmi. Právě spory jsou tím, co nás nejvíce ohrožuje a znepříjemňuje naše životy. I jejich vdechnutí dráždí sliznici, a to jak tu dýchací, tak i oční. Pokud někdo trpí na slabší imunitu, měl by si na to tyto zákeřné proudy plísní dát obzvlášť pozor.
Potraviny
V potravinách zanechávají plísně jedy, které se nedají zničit ani převařením. Jsou velice odolné a v člověku mohou vyvolat různá onemocnění. Mohou být v některých případech i karcinogenní. Pokud je vaše potravina napadená, určitě ji ani po oddělení „zdravé“ části dále nekonzumujte!

Jak se s plísní vypořádat?
· Dodržujte zakládání hygienické návyky. Často větrejte, vynášejte odpadky, odmrazujte a myjte důkladně vaší ledničku.
· Bojujte s vlhkostí. To můžete ovlivnit kvalitní hydroizolací, větrejte a pokud máte možnost v koupelně a kuchyni odsávat vzduch, využijte této možnosti. Také velké množství zalévaných květin, může negativně ovlivnit vlhkost ve vaší domácnosti. Pozor i na přílišné sušení prádla uvnitř interiéru.
· Kontrolujte, zda vám někde nekape voda, ať už od radiátoru, nebo od sifonu.
· Když budete ve vašem bytě malovat, používejte speciální protiplísňové prostředky, které naneste na stěnu podobně jako klasickou impregnaci.
· Dezinfikujte pravidelně obývané prostory. Pokud se plíseň objeví, pořiďte si speciální prostředky na jejich ničení. Postup by měl zahrnovat postřik, namočení spojené s otřením a ponoření (pokud se týká přemetů).