Velikonoční tradice mohou být zábavné. Které z nich dodržujete?

Kvapem se blíží křesťanský svátek – Velikonoce. Je to vlastně oslava ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Předchází mu 40denní půst. Termín Velikonoc je pohyblivý a stanovuje se podle prvního úplňku po jarní rovnodennosti. Po Vánocích mají lidé tento svátek nejradši a váží se k němu všelijaké tradice, které však v Česku dodržuje jen asi každý třetí člověk. A není to škoda?
králíci a vejce
Pletení pomlázky
Pomlázka se vyrábí z vrbového proutí, ze kterého se uplete tradičním způsobem. Na konci se ozdobí barevnými pentlemi. Vždy v pondělí po Božím hodu chodí hoši s tímto proutkem vyšlehávat dívky, aby jim mladé jarní proutky vrby ponechaly mladistvou svěžest a neuschly. V různých krajích a na Slovensku se pomlázce říká jinak: např. karabáč, koleda, šmerkust, hodovačka…
velikonoční košík
Malování vajíček
Dívky dávají chlapcům za vyšlehání tradičně malovaná vajíčka, ale i všelijaké jiné dobroty. Vejce je považováno za symbol zrodu, plodnosti, života, úrody, návratu jara a slunce. Jste-li zruční, můžete se pokusit vykouzlit nějakou kraslici sami pomocí akrylových barev nebo vosku. A určitě přizvěte i děti. Tohle je zaručeně bude bavit.
Pečení beránka
Velikonoční beránek je jednou z tradičních pokrmů připravovaných na Velikonoce. Upéct ho není nijak složité a do pečení klidně zapojte i děti. Po upečení pak beránka ozdobte.
Kromě beránka si můžete upéct třeba i zajíčka, jako symbol života, plodnosti a štěstí.
pupeny vrby
Mazanec a jidášky
Pokud jste šikovní pekaři, určitě byste zvládli upéct mazanec. Těsto se připravuje na Bílou sobotu a má stejné složení jako na vánočku.
Nemáte-li chuť pustit se do pečení mazance, vyzkoušejte jidášky. Vyrábí se z kynutého těsta, ze kterého se pak tvoří různé tvary. Název vznikl podle apoštola Jidáše, který zradil Ježíše Krista.
Velikonoční výzdoba
Velikonoce jsou svátky jara, a to byste měli přivítat vhodně vyzdobenou domácností. Použít lze cokoli, co se týče velikonoc i jara. Tzn. jarní květiny, kraslice, proutky vrby, mašle…
Hledání pokladu
Skvělá zábava pro děti a zároveň jedna z velikonočních tradic. Ve Velký pátek by se mělo hledat něco, co nás potěší nebo co je nám drahé.