Čmeláci na zahradě


Také začínají pracovat dříve, brzy ráno. A opylují i květy, do kterých včely „nedosáhnou“. Jsou to siláci. Na svých nohou unesou pyl vážící polovinu jejich váhy. Žijí ve společenstvech, jako včely. Přilákáme je na zahradu pestrými voňavými květy, ale i pomocí domečku, kde mohou zahnízdit.
slunečnice a čmeláci.jpg 
Je jich málo
„Včelích medvídků“ bohužel v naší krajině a zahradách ubývá. Na vině je malá pestrost polí, lesů i zahrad. Čmeláci nemají dostatek potravy a úkrytů. Navíc jim stejně jako včelám škodí používání insekticidů a herbicidů. Také nebezpečné a bezohledné vypalování stařiny a mezí, které ještě někteří lidé provádí.
 
Samička zakladatelka
Čmeláčí hnízdo zakládá brzy na jaře vždy samička – „matka rodu“. Zemní čmeláci vyhledávají různé otvory a malé nory v zemi, skalní skuliny v kamení. Záleží na druhu „včelích medvídků“. Do hnízda pak naklade vajíčka na polštářek vytvořený z pylu, zahřívá je, později krmí larvy. Z těch vyrostou dělnice a převezmou práci za ni. Starají se o hnízdo, čistí ho a větrají (ráno vhání čistý vzduch vířením křídel u vstupního otvoru), přináší potravu. Matka klade další vajíčka a společenství se rozšiřuje. Na konci léta se líhnou také další plodné samičky a samečci. Samečci po oplodnění samiček umírají, umírají také dělnice. O zachování rodu se pak musí postarat oplodněné samičky, které ovšem musí nejdříve najít vhodné místo k přečkání zimy. Pak založí novou kolonii. Pokud chcete takovou čmeláčí maminku na zahradu přilákat, zanechte někde v rohu upraveného pozemku kousek „divočiny“ v podobě hromádky listí, staré trávy, dřeva. Ideální je pěkný starý pařez. Na jaro můžeme čmelákům také pořídit čmelín. Zakoupený či vlastnoručně vyrobený.
 levandule a čmelák.jpg
Jak pomůžeme čmelákovi v nouzi
Jestliže najdete na zahradě čmeláka, který není schopen letu, jedná se pravděpodobně o jedince vyčerpaného. Došly mu síly. Jak mu můžeme pomoci? Stačí málo. Opatrně ho umístíme do sklenice, kam na dno nakapeme trochu cukerného roztoku. Přikryjeme ji gázou a necháme ho aby si v klidu odpočinul a doplnil energii. Až začne pokusy o létání, odstraníme gázu a pustíme ho do světa!