Chameleon pardálí

Madagaskar je domovem celé řady zajímavých živočišných druhů. Mezi ty nejznámější patří například lemuři, kteří žijí pouze zde, nebo nejvzácnější želva světa – želva angonoka. Madagaskar je také domovem pro dvě třetiny všech známých druhů chameleonů. Jedním z nich je chameleon pardálí, který svými jasnými barvami zaujme na první pohled. Barva jeho kůže, jak je známo, odráží jeho momentální náladu. Na jeho kůži je dobře patrné, zda se chystá k obraně či chce působit na partnerku. Samci jsou barevnější než samice. Nejnápadnější zbarvení je patrné při obraně teritoria či při vábení samice. Naopak při lovu se snaží co nejlépe splynout se zelenou barvou okolí. Na jeho zbarvení mají dále vliv i tyto faktory: teplota, vlhkost vzduchu či množství dopadajícího světla.
hlava chameleóna
Oči chameleona se pohybují nezávisle na sobě
Zrak je chameleonovou devízou, neboť dokáže svýma očima pohybovat nezávisle na sobě, tudíž jeho zorné pole se rovná téměř 360 °. Navíc má oči vystouplé, takže mu ve výhledu nic nepřekáží. Dokáže tak hledět současně dvěma směry. V případě, že se soustředí na svou kořist, dokáže velmi přesně odhadnout její vzdálenost i směr a rychlost pohybu. Kromě očí disponuje chameleon velmi dlouhým jazykem, který je dokonce delší než jeho tělo. Tento jazyk dokáže s naprostou předností vystřelit po vyhlídnuté kořisti takovou rychlostí, že kořist nemá v podstatě šanci uniknout.
chameleón na větvičce
Kořist se přilepí na špičku jazyka, kterou chameleon v mžiku vtáhne zpět do tlamičky. Jeho nejběžnější kořistí je hmyz, případně drobní obratlovci. Mezi ně patří například žabky, či mláďata ještěrů, a to i ostatních chameleonů. Je aktivní přes den, většinu času tráví na nižších větvích stromů či keřů číháním na kořist. Při pohybu vpřed si pomáhá chápavým ocasem, který mu při šplhání slouží jako pátá končetina. Zejména samci mají ocas silný a svalnatý.