Vodáky plující na Vltavě čeká v roce 2018 výrazné omezení


Když se řekne Vltava, každý z vás si nepochybně představí naši nejvýznamnější řeku. Zaposloucháte-li se do symfonické básně Bedřicha Smetany, její podmanivé tóny vás okouzlí natolik, že budete toužit Vltavu poznat blíž. A není to až takový problém, stačí se proti proudu posouvat prstem po mapě do míst, která lze navštívit i osobně: Soutok s Labem u Mělníka, soustavu pražských mostů, kaskádu přehrad od Vraného až po Slapy a Orlík, soutok s Otavou u Zvíkova, soutok s Lužnicí u Týna nad Vltavou, České Budějovice, Český Krumlov, a horní tok k Lipenské přehradě a do šumavských hvozdů.
Český Krumlov
Právě zmiňované horní partie pod Lipnem u kláštera Vyšší Brod až do Českého Krumlova a Zlaté Koruny jsou oblíbeným vodáckým terénem pro sportovní nadšence na polyetylenových, laminátových, a nafukovacích plavidlech.
Splouvat Vltavu, znamená začít chápat národní dějiny. Zní to možná nadneseně, ale právě tato řeka je národním symbolem. Jedinečným a neopakovatelným. Navíc ji většina vodáků považuje za řeku nejkrásnější, hodnou prozkoumávání, rok co rok. Jakmile vysvitne Slunce trochu výš nad obzor a teplota vody v létě povyskočí na teploměru o pár stupínků, nadšenci usedají do sedaček a berou do ruky pádla, oblékají vesty, a nasazují ochranné přilby.
řeka v Krumlově

Počmárané skále od rakouské malířky hrozí zřícení

Vltavu lze splouvat jako jednotlivec, i ve skupinách. Sjízdné sportovní propusti jezů umocňují ryze sportovní charakter plavby v peřejích obtížnosti WW I, snad jen nad Krumlovem se řeka mírně zklidňuje, aby se vodáci mohli kochat přívětivou krajinou jehličnatých lesů a prostorných luk, a také výjimečných přírodních scenérií. Jednou z nich je obří tisícitunový kamenný blok, přezdívaný jako „Počmáraná, nebo Papouščí skála“.
V roce 2018 však budou vodáci v této oblasti výrazně omezeni. Soudní znalci z oboru geologie rozhodli, že je nutno uzavřít silnici pod exponovaným terénem a zároveň část říčního koridoru. Bohužel se přes zimu zvětšila spára ve skalním masivu a hrozí nebezpečí zřícení celé skály. Na odpor se postavili vodáci s tím, že by rádi proplouvali alespoň podél druhého břehu, ale bohužel se Lesy ČR vyjádřili odmítavě, že by padající úlomky kamenů mohly někoho vážně zranit. Mezitím se budou na skále provádět sanační práce, ale zatím není jasné, kolik času si celá akce vyžádá.
město Krumlov
Každoročně se na Vltavu vypraví zhruba 250 tisíc lidí a řeka se oficiálně odemyká vždy na konci dubna. Vltava je také oblíbeným místem trávení dovolené vodáků z Rakouska, z Německa, ze Švýcarska, z Francie, z Polska, a ze Slovenska.