Jak dlouho lidé zdobí vánoční stromky

Zdobíte na Vánoce stromek? Hloupá otázka. Ať už je umělý, nebo živý, bez vánočního stromku si nejkrásnější svátky v roce neumíme představit, přesto tomu tak nebylo vždy. Tradice vánočních ozdob je relativně mladá, ještě v 18. století nic takového ve střední Evropě neexistovalo.
stromek z hvězdiček.jpg

Průmyslová revoluce nebyla jen revolucí průmyslovou

S rozvojem průmyslové výroby a s koncem období středověku, které se vyznačovalo úzkoprsostí, strojeností, tisíci předsudky, i náboženským fanatismem, vystřídalo nadšení lidstva projevit svou kreativitu. Tvořivost uplatnili nejen vynálezci parního stroje, lodního šroubu, technologie výroby oceli, strojírenských oborů a moderních stavebních materiálů. Nový pohled na svět se promítl i ve sféře oslav tradičních událostí. Těmi byly i Vánoce a vánoční dekorace.
vánoční stromek a ozdoby.jpg
Vůbec první ozdobený vánoční strom – jehličnatý smrček se objevil v Německu v první polovině 19. století. Nutno podotknout, že ještě několik let předtím se stromky v období zimního slunovratu zavěšovaly nad stůl, a to špičkou dolů. Ozdobené stromky se šířily zejména mezi bohatými měšťany v Porýní a v Sasku, přičemž chudí lidé si museli vystačit s ozdobenými větvičkami.
Prvními ozdobičkami byly skořápky ořechů, sušené ovoce, pečené cukroví, zejména z perníkového těsta. Doplnily je papírové ozdoby a později ručně vyráběné výtvory ze slámy, ze dřeva (z hoblin) a z borových a smrkových šišek.
vánoční dekorace.jpg

Skleněné ozdoby

První skleněné ozdoby vyráběli šikovní skláři v Jizerských horách v oblasti Jablonecka a Liberecka již v polovině 19. století, ovšem vůbec první foukaná skleněná koule se zrodila v Alsasku v roce 1858. Paradoxně šlo pouze o náhražku klasické výzdoby ze sušeného ovoce, jelikož ten rok byla úroda ovoce skromná. Namísto něho jistý sklář z městečka Goetzenbruck zdobil ve své rodině smrk skleněnými koulemi a tato dekorace pak velmi rychle zdomácněla v celé střední Evropě a začala se šířit i za oceán.
Na tradici výroby foukaných koulí navázali i čeští skláři, kteří dnes produkují miliony kusů výrobků ročně a o české vánoční ozdoby je značný zájem především v zahraničí. Tradiční český design se dokonce snaží kopírovat i Čína, ale tamní výrobky prodávané pod cenou se nemohou s těmi našimi kvalitativně srovnávat.