I dětské zoubky potřebují pravidelnou péči, jak vybrat dítěti kartáček na zuby a kdy začít zuby čistit?

My dospělý jsme zvyklí se o své zuby pravidelně starat a také moc dobře víme, proč to děláme. Jak ale pečovat o dětský chrup a jak vybrat vhodný kartáček?

I dětské zoubky potřebují pravidelnou péči, jak vybrat dítěti kartáček na zuby a kdy začít zuby čistit?

Péče o dětské zoubky je stejně důležitá, jako péče o zuby v dospělosti. I když mléčné zuby dětem vypadají, čistit se musí, děti by se navíc měly již od raného věku učit se zubním kartáčkem pracovat a také by si měly navyknout na pravidelnost, s jakou se zuby čistit musí. Ale postupně. Všichni víme, že malé miminko zoubky nemá a ty první se začnou objevovat až zhruba kolem šesti měsíců věku nebo později. Už od prvního dětského zoubku je dobré začít používat zubní kartáček a o dutinu ústní by se ještě před tím měly postarat kousátka a malé silikonové kartáčky.

pexels-photo-7414402

I když zoubek nemáme

Pro novorozence a děti do půl roku jsou určeny nejrůznější kousátka a také silikonové kartáčky, které se nasazují na prst a slouží spíše k masáži, než k čištění. Už ale tím učíme dítě na to, že si do úst bude muset brzo něco vkládat. Kousátka jsou různá, některá se dají nachladit a ty pak slouží k promasírování bolavých dásní v období, kdy se první zoubky klubou na svět. Jakmile se první zoubek objeví, je čas vyrazit s dítětem k zubaři a také sehnat první opravdový dětský zubní kartáček https://www.dentalescure.cz/zubni-kartacky/. První návštěvu zubaře je dobré s dítkem absolvovat do jednoho roku dítěte, mnoho zubařů vám ale poví, že je vhodné přijít už s prvním vyklubaným zoubkem.

Jaký kartáček zvolit?

Když vyrazíte na nákup dětského zubního kartáčku, zjistíte, že máte skutečně z čeho vybírat. Výběr je obrovský, u větších dětí předškolního věku a starších většinou rozhoduje vzhled kartáčku, protože děti si vybírají rády podle barev nebo potisků oblíbených pohádkových postaviček a zvířátek. Úplně první kartáček by měl být ale obyčejný, především by měl mít dlouhou rukojeť, aby se s ním snáze manipulovalo a měl by mít malinkou hlavičku s jemnými štětinkami. Malá hlava je důležitá, aby se kartáček dítěti do malé pusinky hezky vlezl. Tyto kartáčky používáme do tří let věku dítěte.

pexels-photo-7086237

Od tří až čtyř let už mohou mít kartáčky hlavici o něco větší, štětinky by ale u dětských kartáčků měly být vždy co nejjemnější. V tomto věku je dobré začít učit dítě, aby si zuby čistilo samo, a rodič už jen dočišťuje, co dítko nezvládne. Pak jsou dětské kartáčky určené pro předškolní děti, které obvykle hrají všemi barvami, rukojeť je menší a hlavice zase o něco větší. Předškoláci a děti školního věku už by měly zvládat péči o zuby samostatně a pravidelně jako je tomu u dospělých.

Dětské zubní kartáčky jsou opěvované zubaři a dokonce se doporučují i dospělým, mají totiž jemné a nahusto poskládané štětinky a právě takto by měl správný kartáček vypadat.