Vypočítejte si přesnou výplatu v letošním roce

Na výplatu se každý těší. Konečně dostane do rukou za celý měsíc peníze, které hned může utratit nebo odvést za poplatky, inkasa, elektřinu, bydlení, jídlo a tak podobně. Jistě něco zbude i na zábavu.

Zajímá vás, jakou budete mít výplatu příští měsíc? Nebo další měsíce? V tom případě si všechno můžete vypočítat. Na internetu existují kalkulačky, které po zadání základních údajů vše snadno a rychle vypočítají. Počítají samozřejmě i s různými proměnnými a zadat do nich můžete i invaliditu, zvýhodnění na děti, studenta a mnohá další zdanění nebo zvýhodnění, které se týkají vaší mzdy. Pak už jen stačí vše vypočítat.

Výsledkem je čistá mzda 2021.

kalkulačka, mince

Pro rok 2021 se nepočítá čistá mzda ze super hrubé mzdy. Tento výpočet byl pro rok 2021 zrušen. Opět ale bude zaveden v následujících letech po schválení vlády. Jakmile se zavede, můžete si ihned vypočítat, kolik dostanete další rok na výplatu.

Při pohovoru vám většinou řeknou hrubou mzdu. Jenomže to není konečná částka, kterou získáte na výplatu. Tu si teprve musíte vypočítat. Z hrubé mzdy se musí odečíst daň z příjmů, také zdravotní a sociální ze strany zaměstnavatele a zdravotní a sociální ze strany zaměstnance. Teprve pak získáte určitou částku, což je částka, kterou již získáte na výplatu a nazývá se jako čistá.

žena u stolu

Ze zajímavostí můžeme zmínit, že vaše mzda nikdy nesmí být nižší, než je stanovena minimální mzda daná zákonem. To platí pro běžný pracovní poměr jak na dobu určitou, tak na dobu neurčitou. V roce 2021 činí tato částka 15 200 Kč v hrubém. Přesná částka na výplatu se tedy teprve musí vypočítat, abyste mohli zjistit výsledek, kterým bude vaše konečná výplata.

Odměna za vykonanou práci se v mnohých profesích liší. Od toho je zde také zaručená mzda, která se navyšuje podle zákonem stanovené minimální částky. Odvíjí se od profesní složitosti a náročnosti daného postu. Zaručenou mzdu si tedy můžete také hlídat. Měli byste na ní mít nárok kdykoliv, když pracujete na určitém postu a zvyšuje se například minimální mzda.