Květiny na svatbu či pohřeb?

Květiny jsou něco, co k naší společnosti neodmyslitelně patří. Už si ani neumíme představit, že bychom květiny neměli. A možná si ani neuvědomujeme, jak hodně jsou pro nás podstatné a při jakých všech příležitostech květiny potřebujeme. Dokážete si představit svatbu bez květin? Nebo jinou slavnost jako je třeba promoce? A co takhle památka pro zesnulé? Umíte si představit hroby bez květin? Bylo by vše ponuřejší, prázdnější, bez života… A jakou důležitou společenskou funkci tedy květiny plní? Je to především úcta ke druhému člověku, pocta nebo hold druhé osobě. Květinu darujeme blízké milované osobě právě proto, že k ní chováme úctu, respekt, že si ji vážíme a jsme rádi, že ji máme. Květina většinou potěší každého a rozhodně neurazí jako dar. Někdy je to prostě tradice, zvyk, společenská událost, při níž se květiny dávají. Někdo má důležité vystoupení, třeba divadelní nebo pěvecké a za jeho zásluhu a výkon se předávají květiny.

růže květiny

Na každou příležitost se však dávají většinou jiné květiny. Každá se totiž hodí na něco jiného. Milované osobě často darujeme růže, protože představují lásku, vášeň, oddanost a přízeň. Nezanedbatelný je také fakt symboliky květin. To znamená, že něco jiného představuje, že druhé osobě věnujeme rudé růže či žluté růže. Červené či rudé růže darujeme milované osobě, žluté zase přátelům. Ale barvy květin také volíme podle toho, do jaké barvy chceme sladit třeba danou slavnost. Také počet růží mnohé vypovídá, každé číslo má svůj význam!

růže v košíku

A jaké květiny zvolit na další události? Co se týče svatby, i na tu se bezpochyby hodí růže, které představují lásku, romantiku, nové začátky, ale také hortenzie či levandule. Zde samozřejmě platí, že fantazie je neomezená a nejdůležitější je vkus nevěsty. Ale co v opačném případě, tedy s výběrem květin na smuteční obřad? V tomto případě se hodí bílé růže nebo různé jiné bílé květiny, hodí se také chryzantémy a gerbery. S květinami na hrob to může být trochu jiné. Stále chceme svým pozůstalým přinést aspoň nějaký symbolický dar, kterým dáváme najevo, že na něho stále vzpomínáme, že jsme si jej vážili a ctili. Zde je třeba počítat s tím, aby květiny co nejdéle vydržely. Lze však také zvolit jinou variantu, a tedy umělé květiny na hrob https://www.lepaso.cz/Umele-kvetiny-c16_165_2.htm. Mezi populární květiny však patří chryzantémy nebo macešky, které vydrží i dlouho do zimy. Na hrobě se také dobře vyjímají okrasné věnce či malé neopadavé keříky.