Finanční gramotnost

Ve světě financí bývá často velice náročné se vyznat. Pokud zrovna nemáme ekonomické zaměření nebo se přímo této oblasti nějak aktivně nevěnujeme. V takovém případě máme určitou výhodu, která nám pomáhá vyhnout se případným pastím. Pro ty ostatní, kteří nemají vysokoškolské vzdělání nebo mají výuční list a s touto oblastí se přímo nesetkali to může být kámen úrazu.
kreditky v peněžence

Vzdělávací program se už snaží začlenit do osnov vzdělávání i finance jenže to ještě nějakou dobu potrvá a mezitím se najde mnoho zbloudilých duší, které uvíznou v dluhových pastí. Jak se tedy v nepřeberném množství půjček vyznat.

Pokud se zaměříme na osobní půjčky, tedy půjčky pro jednotlivce budeme mluvit o spotřebitelském úvěru. Ten je dostupný každému občanovi, která samozřejmě splní náležité podmínky, proto aby si mohl dovolit úvěr splácet. Jak tedy základní úvěry rozdělit?
budík u mincí

Asi nejznámější členění je podle účelu:

·         Účelový

·         Bezúčelový úvěr

Tyto dva typy můžou znít jednoduše, ale je mezi nimi opravdu velký rozdíl. Zatímco jedna skupina spadá do oblasti bezpečnějších a levnějších úvěrů, ta druhá je mnohem rizikovější a dražší.

První skupina účelových úvěrů je asi nejvíce používanou. Setkáme se s ní například u hypotéky, nebo stavebního spoření. Zde můžeme získat půjčku na bydlení, která je samozřejmě náležitě zvýhodněná a cenově upravena. Může to být státní podporu rodin a výstavby nových domů nebo také úvěru ze stavebního spoření.
zmáčknutá peněženka

Zde je třeba si všimnout, že oba úvěry využíváme na jeden a ten samý účel, a to je bydlení. Proto také účelový. Získané peníze tak lze získat pouze na určitou činnost, která je bankou předem schválena. V případě, že by se přišlo na to, že peníze využíváme na jiný účel mohli bychom také o všechny finance přijít.

Zde jsou také nastavená určitá pravidla, jak si banka své klienty ověřuje:

·         Ocenění nemovitosti vlastníka nebo ručitele

·         Výpis z registru dlužníků

·         Doložení stabilního a pravidelného příjmu