Drobné rady nad zlato, které se osvědčily

O dovolené, zvlášť v období prázdnin, mnoho žen nestíhá některé domácí úkony, které se týkají dokonalého úklidu. Kromě své práce se převážně více věnují o prázdninách svým dětem. Začátek podzimu je takový ten čas, kdy se už zjistí, že některé věci by potřebovali menší „generálku“.


Ušetřit si nejenom peníze na úklidové prostředky, ale též provést úklid s co nejmenší námahou, tak to chce občas dobrou radu. Úklidové chemické prostředky jsou nejenom drahé, ale snad každý ví, že i když jsou účinné, tak velmi škodí.
dvířka pračky


Snad v každé domácnosti by neměly chybět tyto prostředky, které se vám budou hodit při úklidu v kuchyni, k vyčištění koupelny a toalety:


·         OCET


·         SŮL


·         SODA BICARBONA


·         Coca-Cola


·         KYSELINA CITRÓNOVÁ


V domácnostech, kde je tvrdá voda se nám usazuje vodní kámen nejenom ve varné konvici, ale i v pračce a v záchodové míse. Pokud to necháme bez čištění 3 až 5 dnů, tak už na pohled vidíme, že to potřebuje náš zásah.
plechovka cocacoly


Varná konvice se vyčistí během několika minut takto: Do konvice nalijeme přibližně 0,5dcl octu a 0,5dcl vody. Vše přivedeme do varu a necháme směs působit 2 až 3 minuty. Poté vřelou tekutinu vylijeme přímo do odpadu ve dřezu. Tím pročistíme i dřez od zápachu. Konvici pak naplníme čistou vodou, přivedeme do varu, vodu opět vylijeme. Nezapomeňte při tomto čištění větrat. Ale ocet brzo vyprchá.


Připálená dna hrnců jak vnější, tak vnitřní se dají dobře vyčistit hrubozrnnou solí, kterou nasypeme na připáleninu, která se po chvíli rozpustí, pak nádobu vydrhneme. Můžeme použít i ocet se sodou bicarbonu, přilijeme vroucí vodu a necháme působit přibližně 10 minut. Poté nádobu klasicky umyjeme. Nebo místo toho můžeme použít Coca-Colu. Její složení po nějaké době působí příznivě na silně znečištěné připáleniny. Coca-Colu naléváme do horkého hrnce.


Toaletu od vodního kamene vyčistíme například též Coca-Cola. Pomocí zvonu odstraníme vodu z toaletní mísy, až pak tam u Coca-Colu nelijeme a necháme delší dobu působit. Štětkou pak vyčistíme uvolněný vodní kámen a toaletu umyjeme klasickým způsobem.


Pračka se od vodního kamene a zápachu dokonale vyčistí tak, že do ní nasypete 3 sáčky jedlé sody bicarbony, přidáte sklenici octa a zapnete praní na 90°C. Pračka pak bude dokonale čistá.


 


Dobrých rad na usnadnění práce v domácnosti je mnoho. Máte tak možnost si některými radami ušetřit jak námahu, tak peníze. Vyzkoušejte to sami a uvidíte.