Jak na zazimování nadzemních bazénů?

Po užití si koupací sezóny je zapotřebí v rámci nastávajících chladných dnů připravit bazén na zimu, tj. kdy nebude používán. Zkrátka i když zajisté neradi se loučíte s užíváním si vodních radovánek, je nezbytné myslet i na zimní přípravu. A to z mnoha důvodů. Jedno je jisté, čím lépe tuto záležitost provedete, tím nejen prodlužujete životnost bazénu, ale zároveň si tím i šetříte čas a práci na jaře, kdy budete opět chystat bazén na intenzivní provoz.
nafukovací kruh pro dívky.jpg
Co je podstatné provést, aby bazén přečkal bez problému zimu a případné mrazíky? Zazimování nadzemních bazénů následuje po posledním koupání, kdy je potřeba provést zabezpečení po všech stránkách, aby nedošlo k poškození ani ke škodě během zimního období.

Snadný postup u nafukovacího bazénu

V tomto případě je zapotřebí zbavení veškerých nečistot, vypustit vodu, omýt bazén čistou vodou a poté důkladně vysušit. Vyschlý bazén poté je nutné uskladnit na suchém místě, kde nemrzne. Je vhodné tento typ bazénu tzv. přeložit, tj. rozložit a opět složit jiným způsobem. Pokud se nechá po celou zimu v jedné složené poloze, může dojít ke vzniku nevítaných skladů.

Fóliové bazény mající kovovou konstrukci

Kvalitní bazén v tomto případě lze nechat přes zimu venku. Je však nutné rovněž zbavit veškerých nečistot, poté opláchnout písek ve filtraci. Umýt a očistit schůdky. Poté je zapotřebí použít vhodné přípravky k upravení vody. Vodu je třeba snížit cca deset centimetrů pod skimmer a vratnou trysku uzavřít zátkou. Stěny a dno vyčistit. Odpojit veškeré hadice. Jako poslední se přidá přípravek určený pro zazimování nadzemních bazénů, jenž je coby zásadní záležitostí. Posledním krokem je zakrytí bazénu plachtou a její pevné připevnění.
kovová lehátka.jpg

Samonosné fóliové bazény a jejich příprava

Zde je prioritní vypustit vodu, odmontovat veškeré hadice, skimmer, průchody i filtraci. Bazén je nutné očistit čistou vodou. Horní prstenec poté vyfouknout a bazén ponechat důkladně proschnout. Bazén neskládejte! Jen ho stočte. V opačném případě by vznikly sklady. Stejně tak i tento typ bazénu je nutné v zimě znovu přetočit coby prevence proti výskytu výše uvedených skladů.